Karta kredytowa vs. karta debetowa – wielkie porównanie kart płatniczych

Karty kredytowe i debetowe to dwa najpopularniejsze typy kart płatniczych na rynku. Prawie każda osoba posiada przynajmniej jedną z nich i korzysta z niej na co dzień. Bardzo często ograniczamy się jedynie do znanej mam karty i nie chcemy wyrabiać kolejnej lub zastanawiamy się jaki typ karty wybrać chcąc ją w ogóle wyrobić. W tym tekście prezentujemy wielkie porównanie obu kart płatniczych, a także przedstawiamy ich charakterystyki, zalety oraz wady i podpowiadamy, w jakich sytuacjach warto postawić na konkretny rodzaj karty płatniczej.

Jak działa karta debetowa?

Karty debetowe do karty płatnicze wydawane do konta bankowego, które pomagają zarządzać pieniędzmi zgromadzonymi na nim. Służą one do wydawania środków zgromadzonych na rachunku osobistym i umożliwiają wydawanie jedynie takiej kwoty, jaka aktualnie znajduje się na koncie bankowym bez możliwości zadłużania się. Same karty debetowe wydawane są do rachunków praktycznie bez żadnych opłat i od ręki już przy zakładaniu konta. Czasami mogą obowiązywać pewne opłaty za korzystanie z karty, choć często unikniemy ich aktywnie korzystając z karty lub otrzymując ją od banku bez opłat bezwarunkowo.

Same karty debetowe posiadają plastikową prostokątną formę z płaskim nadrukiem danych. Znajdziemy na niej numer karty, imię i nazwisko posiadacza, datę ważności i kod bezpieczeństwa cvv. Karty debetowe umożliwiają płacenie we wszystkich miejscach, w których akceptowane są płatności kartami danego wydawcy, a także płacenie w sklepach stacjonarnych, w restauracjach i punktach handlowo-usługowych, internecie czy wypłacanie pieniędzy z bankomatu.

Pierwszym plusem karty debetowej jest niezobowiązująca forma. Posiadając ją, możemy korzystać z niej bez pamiętania o terminach czy o wykonywaniu konkretnych czynności jeśli nasza karta jest bezwarunkowo darmowa. To bardzo duże ułatwienie dla osób, które nie znają się na finansach, a prostota karty debetowej nikomu nie sprawi trudności. Karta debetowa pomaga również w bardzo duży sposób w codziennym życiu. Dzięki niej możemy pominąć kolejki w banku czy wygodnie dokonywać transakcje bez odbierania często kłopotliwej reszty i robić to dużo szybciej niż płacąc tradycyjnie. Używanie karty debetowej nie jest również ryzykowne finansowo dla osób, które nie posiadają dyscypliny finansowej. Poprzez to nie zaciągną one lekkomyślnie zadłużenia, nie znając się po prostu na finansach.

Jak działają karty kredytowe?

Karty kredytowe to przede wszystkim produkty bankowe o charakterze kredytowym. Są one wydawane jako limit kredytowy przyznawany przez bank. Aby je otrzymać, musimy posiadać zdolność kredytową, a także złożyć wniosek kredytowy w banku. Następnie zostaje przydzielona nam pewna suma wraz z kartą, z której możemy korzystać jako z elastycznego kredytu, który będziemy samodzielnie obsługiwali. Sama karta kredytowa różni się od debetowej tym, iż posiada wypukły nadruk informacji o posiadaczu, numerze karty, dacie ważności i kodzie bezpieczeństwa cvv. Karty kredytowe są wydawane we wszystkich bankach i są alternatywa dla sztywnych kredytów ratalnych. Z karty kredytowej możemy korzystać w taki sam sposób jak z karty debetowej, czyli opłacać nią rachunki bieżące w sklepach stacjonarnych czy płacić nią w internecie. Kartą kredytową możemy płacić również za drogie hotele czy przy wypożyczaniu ekskluzywnych samochodów, gdzie płatność właśnie kartą kredytową jest wymagana, aby potwierdzić nasz dobry status finansowy.

Działanie samej karty kredytowej jest nieco bardziej skomplikowane niż tej debetowej. Po złożeniu wniosku z banku i otrzymaniu karty, gdy możemy już z niej korzystać, otrzymujemy blisko dwumiesięczny okres bezodsetkowy. To okres, w trakcie którego jeśli zwrócimy pożyczone pieniądze, nie zapłacimy oprocentowania. Na okres ten składa się ok. miesięczny okres rozliczeniowy i ok. miesięczny okres na zwrot pieniędzy. Jeśli zdecydujemy się pożyczyć pieniądze z karty kredytowej na dłuższy czas, rozpocznie się naliczanie odsetek od pożyczonej kwoty. Będzie to 10% RRSO, a odsetki będą naliczane na bieżąco do salda karty. Miesięcznie będziemy musieli spłacać również ok. kilkudziesięcio złotową sumę minimalną na kartę, aby na bieżąco pokrywać odsetki.

Plusem karty kredytowej przede wszystkim jest elastyczność limitu. Możemy zarządzać nim samodzielne bez każdorazowej wizyty w banku oraz składania wniosku kredytowego i rozpoczynania całej procedury uzyskiwania kredytu. Kredyt taki jest również nisko oprocentowany i z pewnością znajdziemy na rynku żadnych atrakcyjniejszych alternatyw. Karty kredytowe możemy wyrabiać również w promocji, gdzie nie zapłacimy opłaty rocznej czy opłaty za ich uruchomienie.

Jaki typ karty płatniczej warto wybrać?

Kartę debetową warto wybierać jeśli zależy nam jedynie na płatnościach bezgotówkowych. Sprawdzi się ona w takiej sytuacji bardzo dobrze i będzie w zupełności wystarczająca. Kartę debetową warto wyrobić również kiedy w naszym banku notorycznie natykamy się na kolejki i mamy problem z wypłatami pieniędzy w oddziale. Karta debetowa będzie również wskazana dla osób starszych lub takich, które nie potrafią zadbać o dyscyplinę finansową i obsługiwać zaawansowanych produktów bankowych. Karty debetowe będą bardzo dobrym rozwiązaniem jeśli często płacimy w tych samych miejscach, które posiadają możliwość płatności kartą. Dzięki temu będziemy mogli dokonać transakcji dużo szybciej i nie będziemy musieli borykać się z wydawaną nam resztą, która często jest kłopotliwa.

Kartę kredytową warto z kolei wybierać, gdy zależy nam zarówno na płatnościach bezgotówkowych oraz jeśli korzystamy z produktów pożyczkowych czy kredytowych. Dzięki temu będziemy mogli połączyć oba cele i spełnić je właśnie z kartą kredytową. Karty tego typu są również dobrym rozwiązaniem jeśli często podróżujemy po świecie i chcemy mieć dostęp do dodatkowego limitu na wszelki wypadek w miejscach, gdzie trudno pożyczyć na pieniądze w inny sposób. Karta kredytowa może również służyć jako zabezpieczenie finansowe. Możemy wyrobić ją na przyszłość, aby mieć pod ręką dostępny w każdej chwili limit kredytowy i móc korzystać z niego w nieprzewidzianych sytuacjach.

Zostaw komentarz